Szarą strefę zrobić na szaro

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Zajmę się tutaj tzw. szarą strefą. Będzie pisane z pozycji wolnościowych. Osoby zakażone etatyzmem proszone są o czytanie ze zrozumieniem lub rezygnację z tego tekstu.

Przed słowami ‚szara strefa’ pozwoliłem sobie użyć skrótu od ‚tak zwana’. Dla mnie bowiem szara strefa, strefa w której robi się coś 30% polskiego PKB* nie jest miejscem żadnych przestępstw. To obszar, w którym aktywność wynika najczęściej z potrzeby przeżycia lub też tzw. ‚dorobienia do pensji’, co bywa tożsame.

Elementarny przykład, taka trochę już klasyka. Babcia z pietruszką na rogu ulicy, a nawet na ‚miejscu przeznaczonym do odręcznego handlu’. Pomijam to, że babcia jest zbirem, który nie ma prawa zajmować tego metra kwadratowego na ulicy i kwalifikuje się do niezwłocznego ukarania mandatem w wysokości przynajmniej 1/4 jej renty czy emerytury.

Są dwa grubsze przestępstwa, których dopuszcza się babcia. Po pierwsze babcia dokonuje uszczuplenia należności podatkowych. VAT i dochodowy. No, prawdziwy dramat! Babci trzeba zabrać pieniążek kolejnym mandatem, by po przetrawieniu (i okradzeniu na pensje urzędników) tych pieniążków dać jakiś ochłap z pomocy społecznej, kiedy babci już wyparują z siwej głowiny głupstwa pt. handel naręczny.

Nie koniec! Najstraszniejszym przestępstwem, z którym mamy do czynienia w szarej strefie, to jest bezczelne i – jakże często bezkarne – okradanie ZUSS-a. Odejdźmy na moment od nieszczęśliwej babci, która może już ze zgryzoty wylądowała w jakimś przytułku, jeśli nie gorzej i spójrzmy z punktu widzenia Centralnego Planisty, bo przecież Delfina (in. Morawieckiego Juniora) można za takiego mieć.

Wcielamy się na moment w Delfina i liczymy, ile to kasiory dla ZUSS-a byłoby od skutecznego zaboru tych 30% PKB. Luuuuudzie! Koniec kłopotów z tym cholernym ZUSS-em, a i z KRUSS-em.

No i teraz wiemy, że pieniądze wydawane na policję skarbową i inne organa tajne i dwupłciowe MUSZĄ rosnąć. Bo to jest INWESTYCJA. Inwestycja w naszą świetlaną przyszłość z polskim samochodem elektrycznym przed szklanym domem. Poważnie! Tak rozumują prawdziwi urzędnicy, którzy teraz, pod Juniorem czują się jak ryby we wodzie. Kiedyś mówiło się o takich urzędnikach, że są „po linii i na bazie”. Bynajmniej nie o bazę z base ball-a tutaj idzie…

Fajnie! Tyle, że Przyroda takich eksperyMĘTów nie zniesie. Ludzie, którzy wiążą swój niełatwy koniec z końcem i funkcjonują w szarej strefie, kiedy socjalistyczny walec w końcu solidnie się po nich przejedzie… pójdą do MOPS-u. Staną tam w potężniejącej z dnia na dzień kolejce po zasiłek. Z oZUSS-owania tych 30% figa wyjdzie, a budżet będzie musiał powiększyć deficycik o całkiem śliczne kwoty.

Pora wrócić do babci, a właściwie już do jej wnuka, bo babcia powiedziała, że cznia to wszystko łacznie z Kaczorem i Morawcem. Dlaczego wnuczek, który gdzieś tam pracuje na etacie nie może sprzedać odręcznie pietruszki w miejscu do tego przeznaczonym? Znaczy może, ale musi być JPG (jednoosobowym podmiotem gospodarczym), który – jakby przekroczył bodaj 20.ooo rocznie obrotu – to nawet kasę fiskalną chyba mieć musi. No i ZUSS-a wspomóc. Ale ten haracz na ZUSS to już na „dzień dobry”, bez wykonania jakiegokolwiek obrotu.

Ilu to szarostrefowców zostało zmuszonych do ucieczki z (nie)normalnego sektora (VAT-y, PIT-y, kary, mandaty etc) z racji likwidacji ryczałtowych form opodatkowania? Fachman, który mi naprawiał niedawno lodówkę: – Panie, jak mi zabiorą ryczałt i każą z kasą fiskalną za idiotę robić, to mam dwa wyjścia. Po pierwsze, to mogę wyjechać za granicę. Niemiecki znam i dam sobie radę. Niemniej, bardziej prawdopodobne jest przejście do całkowicie nieopodatkowanej i nie oZUSS-owanej formy aktywności. Mam swoją markę, mnóstwo klientów i… niech mnie fiskus z ZUSS-em w d… pocałują.

I żeby mi kto nie mówił, że rolnikowi jest tutaj łatwiej. Nie, nie! Na targowisku to może sprzedać wyłącznie NIEPRZETWORZONE produkty ze swego gospodarstwa. Czyli, że jak by miał marchew umytą, a nie daj Bóg sok z tej marchwi, to – kibitka, Sybir, katorga. Jajka? Apage, Satanas! Tutaj pojawia się kolejne ramię sprawiedliwości ludowej – Sanepid.

System jest doszczelniony. Żeby nie było! Rolnik może skorzystać z przebogatych przepisów Eurosodomy, które (niby, w zasadzie, chyba) i u nas funkcjonują, a stanowią m.in. o tzw. derogacjach, czyli odstępstwach. Tyle, że korzystanie z tego wymaga czasu, wynajęcia kogoś do pisania tych nieszczęsnych projektów, a za winklem jeszcze są pastki, wnyki i większe zasadzki. Otóż, kiedy rolnik chce skorzystać z tych niby-ulatwień, to nagle okazuje się, że stał się JPG i… Skarbona i ZUSS. Tak, tak!

Etatyzm, a w porywach socjalizm to są potężne instrumenty, które – nie miejmy wątpliwości – w końcu pokonają szarą strefę i doszczelnią nasze ewentualne mikrobiznesowe pragnienia, doszczelnią. Jak widać, nawet na wsi, dokąd to wielu z nas ucieka z miasta szukając… wolności. Miast szczęścia można się oszukać i na wsi trafić na ruiny i pustynię.

Jan Nowak

* – za Stanisławem Michalkiewiczem

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o