Jedwabny Szlak a Kanał Sueski

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Z nieznacznym opóźnieniem odnotowujemy (kolejną) wizytę Al Sisi, prezydenta Egiptu, w Państwie Środka.

Na początku września Abdel Fattah al-Sisi, prezydent Egiptu był uczestnikiem gospodarczego forum Chin i krajów afrykańskich. Przy okazji tej wizyty zostały zawarte ważne umowy pomiędzy Chinami i Egiptem. Z geopolitycznego punktu widzenia najważniejsza jest umowa dotycząca budowy wielkiego huba przy Kanale Sueskim. To centrum przeładunkowe będzie fragmentem jednej z nitek Nowego Jedwabnego Szlaku, która prócz Afryki będzie obsługiwała także Europę. Przy okazji przypomnijmy o już funkcjonującej arktycznej nitce Jedwabnego Szlaku wiodącej tzw. Północną Drogą Morską. Pisaliśmy o tym -> TUTAJ.

Gwoli chronologicznego porządku spraw związanych z gigantycznym zamierzeniem ChRL… Polska odmówiła Chińczykom stworzenia podobnego huba w centrum Polski. Podobnie jak uniemożliwiono Chińczykom możliwości zrealizowania Kanału Śląskiego. Te absurdy polskiej polityki zagranicznej mają proste wytłumaczenie. Inwestycje te nie służyłyby prawdziwym zawiadowcom tubylczej polityki zagranicznej, którzy na miejscu, we Warszawie przy ulicy Pięknej mają instytucję przekazującą zarządzenia zza Wielkiej Wody. Urzędnikiem bezpośrednio przekazującym dyrektywy suzerena jest obecnie urokliwa Żorżeta, co to wyżarła się była solidnie finansowo na kilku rozwodach.

Odnotujmy przy okazji pewien istotny, choć drobny elemencik związany z protokołem dyplomatycznym, który pojawia się na zdjęciu Cesarza Xi i Al Sisi. W składzie kompanii honorowej znajdują się kobiety, a podejmowany przez Chińczyków gość jest z kraju muzułmańskiego. Podobno w takich sytuacjach nie ma przypadków…

Jan Nowak, 12 września 2018

Informacje źródłowe (dostęp 12 września): -> TUTAJ oraz -> TUTAJ

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o